Апрельнең сезонлы продуктлары

2024 елның 19 апреле, җомга

Апрель кояшлы ай булып санала, чөнки нәкъ менә шул чорда кояш үзенең активлыгын арттыра, безгә җылылык һәм уңайлылык хисе бирә. Апрель аенда табигать инде тулысынча диярлек йокыдан уяна. Ләкин моңа да карамастан, салкыннарга әзер булырга кирәк, чөнки алар кире кайтырга мөмкин. Моны исәпкә алып, шулай ук авитаминоз, ул гадәттә бу чорда үсә, диетаны яңадан карап чыгарга һәм организмны авырулардан, стресслардан һәм язгы депрессиядән сакларга тырышырга кирәк. Бу яктан безгә сезонлы продуктлар ярдәм итәчәк: яшелчәләр, җиләк-җимешләр .

Кибет киштәләрендә нәрсә эзләргә? Апрель аенда ашарга һәм пешерергә кирәк булган 5 ризык турында сөйлибез.

1. Авокадо- моно майлар һәм Е витамины, шулай ук фолий кислотасының яхшы чыганагы. Авокадода эри торган җепселләр күп, шулай ук аларда тимер, бакыр һәм калий кебек файдалы минераллар бар.

Тикшеренүләр күрсәткәнчә, авокадо йөрәк авыруларыннан сакларга һәм кан басымын төшерергә ярдәм итә, холестерин дәрәҗәсен нормальләштерә. Авокадодагы җепсел белән кушылган майлар озаграк тук булырга һәм аппетитны көйләргә булыша.
Аны теләсә нинди салатка өстәргә, гуакамоле ясарга, роллларга, салсага өстәргә яки икмәккә ягарга мөмкин. Бу җимеш шулкадәр файдалы ки, аны көн саен ашарга мөмкин.

2. Радичио - яфраклы яшелчә, кара-кызгылт - шәмәхә яфраклары һәм ак җепселләре бар. Ул Италия һәм Урта диңгез ашларында киң таралган. Аны кайвакыт кызыл кәбестә яки салат дип ялгышалар, ләкин бу яшелчәнең ачык яссы яки ачы тәме бар, ул салатларга һәм башка ризыкларга яхшы контраст өсти ала.

Бу яфраклы яшелчәдә калория аз, әмма шул вакытта ул күп кенә үсемлекләрдә булган эремәле җепселләрнең махсус төрендәге инулин азык җепселләренең яхшы чыганагы булып тора. Анда шулай ук К витамины күп, ул тән һәм ми сәламәтлеге өчен мөһим туклыклы матдә, ул организмдагы кальций дәрәҗәсен көйләргә булыша.

Радичио еш кына чи килеш бирелә, ләкин аны шулай ук грильдә кыздырырга мөмкин. Җылылык белән эшкәрткәндә аның тәме гадәттә йомшаграк була.

Бу яшелчәләрне полиэтиленга төреп, суыткычта саклагыз. Әгәр дә сез аны саклаганчы юсагыз, саклау контейнерына кәгазь сөлге куегыз, ул артык дымны сеңдерә һәм радичио чиста булып кала

Үт ташы авыруына бирелүчән кешеләргә радичионы ашамау яхшырак, чөнки ул үт җитештерүне стимуллаштыра.

3. Апрель аенда базарларда кызыклы яшелчәләр, шул исәптән черемша, яки кыргый сарымсак барлыкка килә. Черемшаны еш кына ашказаны белән проблемалар булганда киңәш итәләр Ул диарея, аппетит булмаганда ярдәм итә. Бактерицид тәэсире аркасында черемша салкын тиюне, гриппны, бронхитны дәвалау өчен яраклы.

Черемшаның файдалы үзлекләре ул яңа җыелгач максималь рәвештә күренә. Киптерү яки җылылык белән эшкәртү аларга тискәре йогынты ясый. Черемшаны кулланганчы караңгы салкын урында сакларга кирәк. Шулай ук үсемлекне туңдырырга мөмкин шул чакта аның файдалы үзлекләре максималь сакланачак.

Черемшаны салатларда төрле ризыкларга тәмләткеч буларак кулланырга, яшелчә буларак пешерергә, шулпага өстәргә яки песто соусы өчен ингредиент буларак кулланырга мөмкин. Күпләр шулай ук Черемшаны тозлыйлар һәм кышын ашыйлар – бу бик тәмле ризык.

4. Яз уртасында кибетләрдә яшь брюссель кәбестәсе пәйда була. Ул антиоксидантларга бай, алар күзәнәкләрне зыяннан саклый.

Брюссель кәбестәсендәге җепсел кандагы шикәр дәрәҗәсен көйләргә булыш ашкайнату системасының сәламәтлеген саклый һәм файдалы эчәк бактерияләрен тукландыра.

Брюссель кәбестә әзерләүнең иң яхшы ысулларының берсе – брюссель кәбестәсен мичтә пешерү яки
Аны кискәләп, авокадо мае, тоз һәм кара борыч белән кушып әзерләргә мөмкин. 200 градуска 30-40 минут , тышкы яфраклар алтынсыман төскә кергәнче пешерегез. Аны салатларга кушып ашарга да була.

5. Апрель аенда карась, корбан балыгы һәм алабуга шәп каба Карась тавык ите белән бергә югары сыйфатлы аксымның иң яхшы чыганакларының берсе булып тора, анда организмга кирәкле барлык алыштыргысыз аминокислоталар бар.

Карасьның бер кимчелеге бар – аннан көчле сазлык исе килә. Ләкин аннан котылу бик җиңел. Карасьны әзерләгәнче тиресеннән чистартырга һәм берничә сәгатькә уксусның зәгыйфь эремәсендә маринадларга кирәк. Маринадка шулай ук лимон согы өстәргә мөмкин. Берничә сәгать һәм исдән эз дә калмаячак. Моннан тыш, бу кечкенә сөякләрдән арынырга ярдәм итәчәк: алар эриләр.

Ашказаны-эчәк авырулары булса, карасьны кыздырырга ярамый. Бу өстәмә калория генә түгел. Кыздырганда файдалы матдәләрнең күп өлеше югала, ә организмга йөкләнеш нык арта. Шуңа күрә, сәламәт диета принципларын тотсагыз, карасьны суда, мичтә  пешерелгән килеш кулланырга киңәш ителә.