Татарстанда яшәүчеләр хатларны һәм посылкаларны QR-кодлар буенча өч тапкыр тизрәк ала һәм җибәрә алачак

2024 елның 21 мае, сишәмбе

Республика шәһәрләре һәм авыллары халкы QR-кодлар ярдәмендә почта бүлекчәләрендә заказ хатларын һәм посылкаларны өч тапкыр тизрәк ала һәм җибәрә алачак. Хәзер тапшыру 30 секундтан да артык вакытны алмаячак.

Элек почта хезмәткәрләренең заказ хатларын һәм посылкаларын рәсмиләштерү өчен уртача 2 минут вакыт киткән, шул исәптән клиентны идентификацияләү һәм системадагы барлык җибәрүләрне кулдан эзләү. Хәзер операторга Россия Почтасының мобиль кушымтасыннан телефон экраныннан QR-кодны күрсәтү генә җитә. Аны сканерлагач, бүлек хезмәткәре клиент көткән барлык җибәрүләрне шунда ук күрәчәк.

QR-код һәр 30 секунд саен яңартыла бу мәгълүматның ачыклыгын һәм куркынычсызлыгын гарантияли. Ул шифрланган һәм мәгълүматны цифрлы саклау таләпләренә туры килә.

Хатларны һәм посылкаларны QR-код буенча алу һәм җибәрү мөмкинлеге мобиль почта кушымтасының яңартылган версиясендә барлыкка киләчәк. Аны гади электрон имза ясаган клиентлар куллана алачак. 24 апрельдән Android җайланмалары өчен яңарту эшли башлады, 13 майдан соң Huawei, ә 2024 елның җәендә iOS җайланмалары өчен. Яңа версиянең булуы турында клиент push-хәбәрдән яки кушымтага кергәч белә.

"Агымдагы елга почтаның төп бурычы-күрсәтелә торган хезмәтләрнең сыйфатын яхшырту. Без клиент хезмәтенә аерым игътибар бирәбез һәм килүчеләрнең хезмәтләрне оператив рәвештә алуына омтылабыз. Россия Почтасы бүлекчәләрендәге QR-кодлар технологиясе безгә клиентларга хезмәт күрсәтүне уңайлырак һәм нәтиҗәлерәк итәргә мөмкинлек бирәчәк», — дип билгеләп үтә Россия Почтасы генераль директорының беренче урынбасары Максим Цыпин.

Белешмә:

«Татарстан почтасы» УФПС «Россия Почтасы» АҖ Татарстан Республикасы территориясендә почта элемтәсе хезмәтләре күрсәтә. Үз эченә 260 шәһәр почта бүлекчәсен, 852 авыл һәм 29 күчмә, шулай ук 70 почта элемтәсе пунктын ала. «Татарстан почтасы» УФПС структурасына 21 структур бүлекчә – логистик почта үзәге, Магистраль сортлау үзәге, 10 курьерлык ташу участогы, шулай ук 9 почта һәм 11 районара почта бүлекчәсе керә.

Бүгенге көндә «Татарстан почтасы» Федераль салым хезмәтендә 5 000 нән артык кеше эшли.

"Россия Почтасы" АҖнең «Татарстан почтасы»УФПС матбугат хезмәте

Boris.Slutskiy@russianpost.ru