Биектау авыл җирлегендә федераль закон бозулар ачыкланган

2024 елның 29 марты, җомга

Биектау авыл җирлегендә федераль закон бозулар ачыкланган

Балык Бистәсе районы прокуратурасы Биектау авыл җирлекләрендә төзекләндерү өлкәсендә дәүләт контроле (күзәтчелеге) һәм муниципаль контроль турындагы закон таләпләренең үтәлешен тикшерде.

Биектау авыл җирлеге Советының «Татарстан Республикасы Балык Бистәсе муниципаль районы Биектау авыл җирлеге территориясендә төзекләндерү өлкәсендә муниципаль контроль турында Нигезләмәне раслау хакында" карары белән авыл җирлеге башкарма комитеты җитәкчесе төзекләндерү өлкәсендә муниципаль контрольне гамәлгә ашырырга вәкаләтле.

Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 16.04.2021 №604 карары белән контроль (күзәтчелек) чараларының бердәм реестрын формалаштыру һәм алып бару кагыйдәләре расланды. Күрсәтелгән Кагыйдәләр белән контроль органнары тарафыннан үткәрелә торган профилактика чаралары, контроль (күзәтчелек) чаралары, мәгълүматларның составы һәм аларны бердәм реестрга кертү вакыты турында мәгълүмат кертү каралган.

248-ФЗ номерлы Федераль законның 19 статьясындагы 4 өлеше нигезендә контроль (күзәтчелек) чараларын үткәрү рөхсәт ителми, алар турында мәгълүмат аларны үткәрү башланган вакытта контроль (күзәтчелек) чараларының бердәм реестрында юк.

Тикшерү нәтиҗәсендә авыл җирлеге башкарма комитеты вазыйфаи затларының контроль (күзәтчелек) чараларының бердәм реестрына керү мөмкинлеге булмавы ачыкланган. Күрсәтелгән шартлар җаваплы вазыйфаи затларга муниципаль контроль, шул исәптән профилактика чараларын гамәлгә ашырырга мөмкинлек бирми, федераль закон нормаларына каршы килә, шулай ук юридик затларның һәм шәхси эшмәкәрләрнең хокукларын кысрыклап чыгара.

Ачыкланган закон бозу фактлары буенча, район прокуратурасы Биектау авыл җирлеге башкарма комитеты җитәкчесенә күрсәтмә кертте, аны карау нәтиҗәләре буенча ачыкланган закон бозулар бетерелде һәм хокук бозулар өчен гаепле вазыйфаи зат дисциплинар җаваплылыкка тартылды.

ТР Балык Бистәсе районы прокуратурасы