ТР бюджетыннан шәхси ярдәмче хуҗалыкларга ярдәм итү программаларында катнашу шартлары

2023 елның 30 гыйнвары, дүшәмбе

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының «Татарстан Республикасы территориясендә шәхси ярдәмче хуҗалыкларны үстерүгә дәүләт ярдәме чаралары турында» 2021 елның 15 ноябрендәге 452 номерлы карары нигезендә субсидияләр тиешле финанс елына һәм план чорына Татарстан Республикасы бюджеты турында Татарстан Республикасы Законында каралган бюджет ассигнованиеләре чикләрендә һәм билгеләнгән тәртиптә төп идарәчегә җиткерелгән бюджет йөкләмәләре лимитлары чикләрендә гамәлгә ашырыла бюджет чаралары - Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы (алга таба –  Министрлык).
 Субсидия алучыларны сайлап алу Министрлык шәхси ярдәмче хуҗалык алып баручы гражданнар тарафыннан җибәрелгән тәкъдимнәрне (гаризаларны) сорау юлы белән сайлап алу критерийларына туры килүдән һәм гаризалар кабул итү чиратыннан чыгып үткәрелә.
Барлык юнәлешләр буенча төп критерийлар:
милек һәм (яки) башка хокукларга караган шәхси ярдәмче хуҗалык алып бару өчен рөхсәт ителгән җир кишәрлеге булу;
Россия Федерациясе законнарында билгеләнгән тәртиптә хуҗалык саен исәпкә алуның электрон китабында теркәү һәм Татарстан Республикасы территориясендә эшчәнлек алып бару;
шәхси ярдәмче хуҗалык алып баручы гражданга карата Россия Федерациясе законнарында каралган банкротлык процедурасы кертелмәгән;
салымнар, җыемнар, иминият взнослары, пенялар, штрафлар, салымнар һәм җыемнар турында Россия Федерациясе законнары нигезендә түләнергә тиешле процентларны түләү буенча бурычлары юк.
Шәхси ярдәмче хуҗалыкларга субсидия бирү юнәлешләре:
1. Сөт юнәлешендәге минифермалар төзү.
Сайлап алу 8 сыердан сөт фермасына 600 мең сум, 5 сыердан сөт фермасына 300 мең сум исәбеннән башкарыла.
Сайлау критерийлары:
төзелеш башлану белән мини-ферма булу заявка бирү көненә кадәр 24 айдан да иртәрәк түгел;
шәхси ярдәмче хуҗалыкта шәхси ярдәмче сыерлар саны булу, алар турында мәгълүматлар агымдагы финанс елының 1 гыйнварына шәхси ярдәмче хуҗалыкларны исәпкә алуның электрон китабында чагылдырылган:
шәхси ярдәмче хуҗалык алып баручы гражданның мини-ферма төзелешен төгәлләргә һәм аны субсидия алганнан соң алты ай эчендә файдалануга тапшырырга (субсидия алынган көн булып шәхси ярдәмче хуҗалык алып баручы гражданның банк счетына акча килү тора) һәм киләсе алты ай эчендә аны комплектларга йөкләмәсе:
шәхси ярдәмче хуҗалык алып баручы гражданның ферманы терлекләр баш саны белән тулыландыру датасыннан алып биш ел дәвамында булган баш санын саклап калу йөкләмәсе.
2. Товар һәм нәсел таналарының баш санын һәм беренчел таналарны сатып алу.
Сайлап алу товарларның баш саны 60,0 мең сум һәм нәселле терлекнең 70,0 мең сум исәбеннән башкарыла, моннан тыш, лейкоз сыерын алыштырганда өстәмә рәвештә 10 мең сум түләнә. Субсидияләү 1 Шәхси ярдәмче хуҗалыкка 5 баштан да артмый.
Сайлау критерийлары:
агымдагы финанс елында таналарның баш санын һәм (яки) сатып алына торган терлекләргә беренчел таналар һәм Ветеринария документларын сатып алуны раслаучы документлар булу;
сатып алынган таналарның баш санын һәм (яки) беренче таналарны субсидия алганнан соң биш ел дәвамында саклау йөкләмәсе (субсидия алынган көн булып шәхси ярдәмче хуҗалык алып баручы гражданнарның банк счетына акча килү тора).
3. Савым сыерларын тоту чыгымнарының бер өлешен кайтару.
Субсидияләү 1 сыер асраучы хуҗалыкларда сыерга 2 мең сум исәбеннән башкарыла, 3 мең сум – 2 сыер, 4 мең сум – 3 һәм аннан күбрәк сыер. Һәр сыерга өстәмә 300 сум субсидия түләп, ветеринария чараларын уздыруга килешү имзаланган очракта түләнә.
Сайлау критерийлары:
шәхси ярдәмче хуҗалыкларны исәпкә алуның электрон китабында агымдагы финанс елының 1 гыйнварына торышына һәм савым сыерларының, кәҗәләрнең һәм кәҗәләрнең баш санын саклап калу йөкләмәләре буенча бер яшьтән өлкәнрәк булган савым сыерларының, кәҗәләрнең һәм кәҗәләрнең баш санын субсидия бирү елыннан соң килә торган елның 1 гыйнварына кадәр саклап калу буенча бер елдан артык;
савым сыерларына карата уздырыла торган язгы һәм көзге ветеринария-профилактика чараларына тулысынча түләүне раслаучы агымдагы финанс елында түләүле ветеринария хезмәтләре күрсәтүгә килешү булу.
4. 3 яшьтән узган кымыз эчтәлеге.
Субсидияләү 1 башка 5 мең сум исәбеннән башкарыла.
Сайлау критерийлары:
шәхси ярдәмче хуҗалыкларны исәпкә алуның электрон китабында агымдагы финанс елының 1 гыйнварына язылу һәм субсидия бирү елыннан соң килүче елның 1 гыйнварына кадәр өч яшьтән өлкәнрәк булган кымыз баш санын саклау йөкләмәсе нигезендә өч яшьтән өлкәнрәк булган кымызларның баш саны 1 шәхси хуҗалыкка 3 баштан артмаган чикләү алынды;
быел өч яшьтән өлкәнрәк кымызларга карата йогышлы һәм аеруча куркыныч авыруларга каршы вакцинация үткәрү.