«Күгәрчен урта гомуми белем бирү мәктәбе " МББУда федераль закон бозулар ачыкланды

2024 елның 29 марты, җомга

Балык Бистәсе районы прокуратурасы тарафыннан «Күгәрчен урта гомуми белем бирү мәктәбе»МББУ эшчәнлегендә хезмәтне саклау һәм балигъ булмаганнарның тормышын һәм сәламәтлеген саклау турындагы Федераль законнарның үтәлеше тикшерелде.

РФ ТК 214 маддәсенә ярашлы рәвештә, Куркынычсыз шартларны тәэмин итү һәм хезмәтне саклау буенча бурычлар эш бирүчегә йөкләнә. Эш бирүче эш урынының техник һәм оештыру дәрәҗәсен комплекслы бәяләүдән, шулай ук эшчеләрнең сәламәтлегенә зыян китерергә мөмкин булган җитештерү мохите һәм хезмәт процессы факторларын бәяләүдән чыгып, куркынычсыз хезмәт шартлары булдырырга тиеш.

«Россия Федерациясендә мәгариф турында» 29.12.2012 № 273-ФЗ Федераль законның 48 статьясындагы 1 өлешенең 9 пункты нигезендә педагогик хезмәткәрләр хезмәт законнары нигезендә эшкә кергәндә алдан һәм вакытлыча медицина тикшерүләрен, шулай ук эш бирүче юнәлеше буенча чираттан тыш медицина тикшерүләрен үтәргә тиеш.

Россия Сәламәтлек саклау министрлыгының 20.05.2022 no 342н боерыгы белән эшчәнлекнең аерым төрләрен, аның вакытлычалыгын, шулай ук психиатрия тикшерүе үткәрелә торган эшчәнлек төрләрен гамәлгә ашыручы хезмәткәрләр тарафыннан мәҗбүри психиатрия тикшерүен узу тәртибе расланды. Боерык буенча, хезмәткәрне тикшерү аның психик сәламәтлеге буенча Аерым эшчәнлек төрләрен гамәлгә ашыруга яраклылыгын билгеләү максатыннан үткәрелә.

Тикшерү нәтиҗәсендә «Күгәрчен урта гомуми белем бирү мәктәбендә» хезмәткәрләрнең мәҗбүри психиатрия тикшерүләрен үткәрү оештырылмавы ачыкланган.

Федераль закон таләпләрен бозуның ачыкланган фактлары буенча, район прокуратурасы тарафыннан «Күгәрчен урта гомуми белем бирү мәктәбе» директоры адресына карау стадиясендә булган тәкъдимнәр кертелде.

ТР Балык Бистәсе районы прокуратурасы