Метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында консультация-кисәтү

2024 елның 27 марты, чәршәмбе

Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохит мониторингы идарәсе» хәбәр итә:

Метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында консультация-кисәтү

2024 елның 27 марты18 сәгатьтән 28 марты 18 сәгатькә кадәр.

28 мартта Татарстан Республикасы һәм Казан шәһәре территориясендә:

- юеш кар, кар, төнлә урыны белән көчле (тәүлегенә 3-10 мм);

көчле төньяк, төньяк-көнбатыш җиле төнлә 17-22 м/с, көндез 15-18 м/с (Казанда тәүлек дәвамында 15-18 м/с);

урыны белән буран;

явым-төшемнәрдә һәм бураннарда күрү начарлану 1000 метрга кадәр һәм аннан да азрак;

юлларда көчле бозлавык, кар боткасы, урыны белән кар көртләре барлыкка килүе ихтимал.

Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе тәкъдим итә:

Көчле буран вакытында нәрсә эшләргә

Бары тик аерым очракларда гына биналардан чыгыгыз. Ялгызы гына чыгу тыела. Гаилә әгъзаларына яки күршеләргә кая баруыгызны һәм кайчан кайтуыгызны хәбәр итегез. Автомобильдә зур юллар һәм шоссе буенча гына хәрәкәт итәргә мөмкин. Машинадан чыкканда, аннан читкә китмәгез. Юлда туктагач, сигнал бирегез, капотны күтәрегез яки ачык төстәге тукыманы антеннага элеп куегыз, машинада ярдәм көтегез. Шул ук вакытта моторны вентиляцияне тәэмин итү һәм углерод газы белән агулануны булдырмау өчен тәрәзәне ачып калдырырга мөмкин. Әгәр дә сез торак пункттан читтә җәяү йөргәндә ориентацияне югалтсагыз, беренче йортка керегез, кайда икәнегезне ачыклагыз һәм, мөмкин булса, буран беткәнче көтегез. Әгәр дә хәлдән тайсагыз, сыену урыны эзләгез һәм шунда калыгыз. Таныш булмаган кешеләр белән аралашканда игътибарлы һәм сак булыгыз, чөнки табигать афәтләре вакытында автомобиль, фатир һәм хезмәт урыннарыннан урлаулар саны кискен арта.

Әгәр дә сез көчле кар яуу шартларында бүлмәдә бикләнгән булсагыз, сак кына, паникасыз чыгу мөмкинлеге юкмы икәнен ачыклагыз (булган коралны һәм кулдан килгән чараларны кулланып).Гадәттән тыш хәлләр эшләре идарәсенә хәбәр итегез. Әгәр дә кар көртләрен үзегез чистарта алмасагыз, коткару подразделениеләре белән элемтәгә керергә тырышыгыз. Җылылыкны саклау һәм азык-төлек запасларын экономияләү өчен чаралар күрегез.

Машина йөртүчеләргә

Машина йөртүчеләргә, бигрәк тә ерак араларга сәяхәт итәргә ниятләүчеләргә, үз автомобильләренең техник торышына аерым игътибар бирергә кирәк. Киләсе тәүлек өчен һава торышын ачыклагыз . Сәяхәт алдыннан двигатель һәм батарея эшен тикшерегез, ягулык туплагыз, Яхшы антифриз салыгыз. Тикшерелмәгән автозаправка станцияләрендә ягулык салмагыз. алдан җылы әйберләр һәм азык-төлек тупларга кирәк, кәрәзле телефон өчен зарядлагычны онытмагыз.

Китәр алдыннан насос, трос, баллон ачкычы  барлыгын тикшерегез. Багажникка  аккумулятор тоташтыру өчен чыбыклар комплектын да салырга кирәк.

Авария комплекты

Авария комплектында: кәрәзле телефонга зарядлау җайланмасы һәм запас аккумулятор, җылы кием һәм юрганнар, алгы пыяладан кар һәм бозны чистарту өчен щетка, кирәк булганда тәгәрмәчләрне кардан азат итү өчен кечкенә көрәк; кул фонаре һәм аңа батареялар комплекты, даруханә, ризык һәм эчемлек, балта һәм җыештырылган пила, «коры ягулык» пакеты, зажигалка, мини-мич һәм Казан.

Төгәлләнгән юл маршрутын һәм якынча килү вакытын хәбәр итегез

Сәяхәт алдыннан гаилә әгъзаларына, күршеләргә, дусларына төгәлләнгән маршрут һәм якынча кайту вакыты турында хәбәр итәргә кирәк. Әгәр юлда бәла килеп чыкса, заманча элемтә чараларыннан файдаланырга кирәк – бу коткару подразделениеләренең реакция вакытын шактый тизләтәчәк. Коткаручыларга мөрәҗәгать иткәндә кайда булуын, җирлекнең аерым билгеләрен, машинадагы кешеләрнең санын, яшен, авырулар, балалар бармы-юкмы икәнен күрсәтергә кирәк, үзләренең һәм якыннарының контакт телефоннарын хәбәр итәргә кирәк. Батарея зарядын экономияләү өчен чаралар күрергә.