24 яшькә кадәрге балаларга медицина хезмәтләре өчен чыгымнар буенча социаль салым ташламасын алырга мөмкинме?

2022 елның 3 августы, чәршәмбе

14.07.2022 ел, № 323-ФЗ Федераль закон белән Россия Федерациясе Салым кодексына үзгәрешләр кертелде, алар медицина хезмәтләре өчен салым түләвен алу өчен салым түләүчеләр исемлеген киңәйтәләр.

Россия Федерациясе Салым кодексының 219 статьясы нигезендә гражданнар балаларның, шул исәптән уллыкка алынганнарның чыгымнары буенча медицина хезмәтләре күрсәткән өчен НДФЛ буенча социаль салым кредитын алырга мөмкин.

«Элегерәк ташлама 18 яшькә кадәр балага бирелергә мөмкин иде. Хәзер гражданин социаль салым кредитын 24 яшькә кадәрге балалар чыгымнары буенча да алырга мөмкин. Моның өчен алар белем бирү учреждениеләрендә көндез укырга тиеш. Ташлама алу өчен калган шартлар да шул ук. Әлеге төзәтмә 2022 елдан тотылган чыгымнарга карата кулланыла», - дип билгеләп үтә Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе хезмәткәрләре.

2022 елның беренче яртыеллыгында Татарстан Республикасында НДФЛны кайтару суммасы 2022 елда 11 млрд сум тәшкил итте, бу 2021 елның гыйнвар-июнь айлары белән чагыштырганда 2 тапкыр диярлек, ягъни 6 млрд сумга артыграк.