Татарстанда төзелеш өчен яңа җирләр ачыкланды

2022 елның 13 мае, җомга

Аларның күбесе Питрәч районында урнашкан

2022 ел башыннан Татарстанда торак төзелеше өчен яраклы җир кишәрлекләре саны 17дән 30га кадәр арткан. Аларның гомуми мәйданы-йөз гектардан артык. Бу хакта Татарстан Росреестры, торак төзелешенә җәлеп итү максатыннан җир кишәрлекләрен куллануның нәтиҗәлелеген анализлап, хәбәр итә.

30 җир участогының 29ы – индивидуаль торак төзелеше өчен, 1се-күпфатирлы йорт өчен. Җир кишәрлекләренең зур өлеше (20) Питрәч районында урнашкан. Шулай ук Яшел Үзән, Нурлат, Аксубай, Актаныш, Югары Ослан, Кукмара районнарында һәм Түбән Кама шәһәрендә участоклар бар.  Ачыкланган яңа җир кишәрлекләре турында мәгълүмат ачык кадастр картасы сервисында урнаштырылган.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе Азат Җаббаров сөйләвенчә, ведомство башкарма хакимият органнары белән берлектә җир кишәрлекләрен, шул исәптән федераль милектә булган җир кишәрлекләрен куллануның нәтиҗәлелеген анализлый. Моның өчен оператив штаб булдырылды, аның тарафыннан Татарстан Республикасы торак пунктлары һәм торак төзелеше өчен әйләнешкә кертелергә мөмкин булган җир кишәрлекләре исемлеген формалаштыру буенча эш алып барылды.

- Мәгълүмат чыганагы буларак шулай ук «ТКХ реформасы»автоматлаштырылган мәгълүмат системасы да кулланыла. Комплекслы үсеш проектларын анализлау капиталь төзелеш объектлары урнашкан территорияләрне ачыкларга ярдәм итә. Әлеге территорияләр торак төзелеше максатларында әйләнешкә кертү өчен мөмкин булган җир кишәрлекләре исемлегенә кертү өчен потенциаль булып тора, - дип билгеләп үтте Азат Җәббаров.

Исегезгә төшерәбез, 2020 елдан Росреестр, торак төзелешенә җәлеп итү мөмкинлеген билгеләү өчен, җир кишәрлекләрен куллануның нәтиҗәлелегенә актив анализ үткәрә. Моннан тыш, гражданнар һәм инвесторлар мәнфәгатьләрендә Росреестр тарафыннан төзелеш өчен яраклы җир участокларының ачык кадастр картасында чагылдыру өчен "төзелеш өчен җир" сервисы эшләнгән.  Әлеге сервис «торак һәм шәһәр мохите»милли проектын тормышка ашыру кысаларында булдырылган.

Җир участогын ничек сайларга

Торак төзелеше өчен әйләнешкә җәлеп итү мөмкинлеге булган җир участокларын һәм территорияләрне эзләү өчен халык алдында кадастр картасы сайтына керергә, «Участок» - «торак төзелеше» вкладкасын сайларга һәм регион номерын, ике катлы һәм йолдызчыкны (бушлыкларсыз) эзләү юлына кертергә кирәк. Мәсәлән, Татарстанда бу -16:* торак төзелеше өчен әйләнешкә җәлеп итү мөмкинлеге булган җир кишәрлеге яки территория белән бәйле мөрәҗәгатьне булдыру өчен, тиешле объект буенча мәгълүмати тәрәзәдә «мөрәҗәгать итү " сылтамасына басарга кирәк.