РОСРЕЕСТР ВЕДОМСТВОНЫҢ 34 САЙТЫН БЛОКИРОВКАЛАУ ТУРЫНДА БЕЛДЕРДЕ

2020 елның 6 августы, пәнҗешәмбе

Росреестр тарафыннан "икеле" сайтлар эшчәнлегенә каршы тору буенча алып барылган эш нәтиҗәсендә, Роскомнадзор суд карарлары нигезендә шундый 34 ресурсны блокировкалады.

Күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрындагы мәгълүматларны бирү Росреестр һәм Федераль кадастр палатасы тарафыннан башкарыла. Күчемсез милек объектлары турында онлайн режимында мәгълүматны гражданнар Росреестрның ачык кадастр картасында ала алалар.

Башка затлар һәм оешмалар тарафыннан "икеле" сайтлар аша мондый хезмәт күрсәтү законсыз санала, гамәлдәге тәртипне боза һәм башка тискәре нәтиҗәләргә китерә, аларга, аерым алганда, түбәндәгеләр керә: күчемсез милек әйләнеше өлкәсендә мошенниклык гамәлләренә алшартлар тудыру, оператив-эзләү эшчәнлеге һәм хокук саклау эшчәнлеге авыраю, шәхси мәгълүматлар әйләнешенең хокукый режимын үтәмәү һ. б.

"Росреестрга гражданнардан һәм оешмалардан "икеле" сайтлары аша алынган дөрес булмаган мәгълүматка шикаятьләр килә. Кешеләр бөтенләй хезмәт алмый-мошенниклар алдан түләү ала һәм җавап бирүдән туктый. Шул ук вакытта мондый хезмәтләрнең бәясе бердәм дәүләт имтиханы мәгълүматларын биргән өчен рәсми рәвештә билгеләнгән түләү күләменнән уннарча тапкыр аерылып торырга мөмкин. Якынча бәяләүләр буенча, күрсәтелгән сайтлар хуҗалары ала торган акчаларның күләгәле әйләнеше 2019 елда 3,7 млрд. сум тәшкил иткән. Шул ук вакытта, бюджет законнары нигезендә, ЕГРН мәгълүматларыннан файдалану өчен акча федераль бюджет керемнәре булып тора», - дип хәбәр итте Росреестр җитәкчесе урынбасары Максим Смирнов.

Икеле сайтлар эшчәнлегенә каршы торуның суд ысулыннан тыш, Росреестр тарафыннан Россия Федерациясе законнарына бердәм дәүләт реестрындагы мәгълүматларны яңадан сатуны тыю һәм мондый хезмәтләр тәкъдим итүче сайтларны (218-ФЗ) булдыруга тыю, шулай ук китергән хокук бозулар өчен административ санкцияләр (РФ КоАП) өлешендә үзгәрешләр әзерләнде.

Әгәр сез ике игезәк сайтларга мөрәҗәгать иткәнсез икән, бәлки, күчемсез милек өлкәсендә ялган Instagram да финанс югалтуларын кичергәнсез икән, бу хакта безгә Росреестрның Татарстан Республикасы буенча Идарәсенең рәсми битендә rosreestr_tatarstana Инстаграмнары буенча хәбәр итүегезне сорыйбыз .ww.instagram.com/rosreestr_tatarstana/ - яки электрон почта аша press@rosreestr.org - "игезәкләр" сайтларына сылтама күрсәтеп булуы мәслихәт.