Росреестр Иннополиста ИТ - цифрлы берләшмә белән ачык диалог үткәрде

2020 елның 29 июле, чәршәмбе

Дәүләт теркәве, кадастр һәм картография федераль хезмәте ИТ-цифрлы кластерлар, югары уку йортлары һәм эшләүчеләр белән хезмәттәшлекне үстерәчәк һәм цифрлы сервислар булдыруда иң яхшы төбәк тәҗрибәсен киң колачлаячак. Бу хакта Росреестр җитәкчесе урынбасары Елена Мартынова Татарстан Республикасы, Самара һәм Түбән Новгород өлкәләре ИТ-цифрлы җәмәгатьчелек вәкилләре белән эшлекле очрашу нәтиҗәләре буенча хәбәр итте.

Киңәйтелгән киңәшмәдә катнашучылар регионнардан күчемсез милек өлкәсендә яңа цифрлы проектларны тәкъдир иттеләр һәм җентекләп фикер алыштылар-бу уңышлы тәҗрибә башка төбәкләрдә дә дәвам итәчәк.

Чарада шулай ук ведомство җитәкчесе урынбасары Алексей Штейников, «геодезия, картография һәм ИПД Үзәге» ФДБУ директоры вазыйфаларын башкаручы Татьяна Турчанова һәм «Роскартография» АҖ генераль директоры урынбасары Максим Волков катнашты.

"Росреестр базасында Без Компетенцияләр үзәген булдырабыз, цифрлы трансформация өлкәсендә яңа клиентлар сервисларын гамәлгә ашыруга перспективалы белгечләрне җәлеп итәргә телибез. Кире элемтә алу, уңышлы тәҗрибәләрне һәм иң яхшы технологик чишелешләрне куллану, шул исәптән төбәкләрдә, гариза бирүчеләр белән бәйләнешнең цифрлы инструментларын булдырганда, эшләүчеләр, эшкуарлар, экспертлар белән хезмәттәшлекне үстерергә планлаштырабыз", - диде Елена Мартынова.

Күчемсез милек өлкәсен цифрлаштыру буенча очрашу, катнашучыларның үзләре фикеренчә, мондый форматта беренче тапкыр узды. Чарада ясалма интеллект һәм Җирне дистанцион зондлау күрсәткечләре нигезендә Идел буе федераль округы төбәкләренең хуҗалык эшчәнлеген дистанцион мониторинглауның комплекслы системасын тәкъдим иттеләр. «Татарстан Республикасының цифрлы моделе» проекты, компьютер күзлегеннән һәм машина белән белем бирү, сурәтләрне анализлау өчен, саклау зоналары мониторингы, капиталь төзелеш объектларын танып белү, урман үзгәрешләренә, авыл хуҗалыгы мониторингы өчен эшли, дип сөйләде «Иннополис»университеты вәкилләре. Шулай ук түбәндәгеләр буенча фикер алыштылар:кулланучылар, банклар, төзүчеләр һәм реклама мәйданчыклары арасында мәгълүмати хезмәттәшлек сыйфатын арттыру проекты; мөлкәт салымнарын тулыландыруны тәэмин итү өчен күчемсез милекне исәпкә алуның мәгълүмати аналитик системасы; ясалма интеллект технологияләрен кулланып карарлар кабул итү инструменты.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе ИТ һәм цифрлы берләшмә вәкилләре белән актив хезмәттәшлекне дәвам итәчәк, шул исәптән төбәкара дәрәҗәдә дә.

"Милли максатларны һәм цифрлы трансформацияне уңышлы гамәлгә ашыру өчен, иң яхшы тәҗрибәләрне масштаблау максатыннан, дәүләт хакимияте органнары, төбәкләр, Эксперт һәм һөнәри бергәлек арасында даими хезмәттәшлек кирәк, – дип билгеләп үтте Елена Мартынова. – Мондый алым көчле синергетик эффект бирә һәм сервислар төзегәндә һәм керткәндә чыгымнарны шактый киметергә мөмкинлек бирә.Без Росреестрның үзәк аппараты һәм территориаль органнарның цифрлаштыру һәм мәгълүмати технологияләр буенча белгечләре җәлеп ителгән экспертлар белән бергә тәҗрибә уртаклашып, урыннарда тормышка ашырыла торган күчемсез милек өлкәсендәге проектларны өйрәнер дип планлаштырабыз. Бу арзанлы һәм нәтиҗәле технологик карарлар эшләргә мөмкинлек бирәчәк".

Исегезгә төшерәбез, Росреестр җитәкчесе Олег узган атнада Татарстан Республикасына РФ Хөкүмәте рәисе Михаил Мишустин кушуы буенча эш визиты белән килде. 22 июльдә Иннополиста Татарстан Республикасы, Самара һәм Түбән Новгород өлкәләре вәкилләре катнашында эшлекле киңәшмә узды. 23 июльдә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, Россия Федерациясе Президентының Идел буе федераль округындагы Тулы вәкаләтле вәкиле Игорь Комаров һәм Росреестр башлыгы Олег Скуфинский эшлекле очрашуда күчемсез милек өлкәсендә цифрлаштыру үсеше турында фикер алыштылар.