#ЭКОЯЗ 2019 Республика акциясе

2019 елның 25 марты, дүшәмбе

Хөрмәтле эшмәкәрләр, оешма һәм предприятие җитәкчеләре!

Сезне «Иң яхшы предприятие " номинациясендә #ЭКОЯЗ 2019 республика акциясендә катнашуыгызны сорыйбыз»

Кагыйдәләр һәм тәкъдимнәр

#ЭКОЯЗ 2019 республика акциясен үткәрү буенча

1.Акциянең максатлары

- Татарстан Республикасы халкын табигать саклау акцияләрендә катнашуга, шул исәптән санитар-экологик икеайлык кысаларында да җәлеп итү;

- Татарстан Республикасы муниципаль районнарында иҗтимагый экологик инициативаларны һәм актив гражданнарны, конкурслар һәм акцияләр җиңүчеләрен ачыклау;

- халыкка экологик белем бирүнең, халыкның төбәкнең экологик проблемаларына катнашы булу хисе үсеше һәм бу проблемаларны чишүнең омтылышы буларак, Татарстан Республикасының экологик хәрәкәтен оештыру;

- республиканың муниципаль районнарын, мәгариф оешмаларын, предприятиеләрен һәм гаиләләрен экологик-белем бирү эше өчен бүләкләү;

- халыкның экологик грамоталылыгын арттыру;

- Татарстан Республикасы халкының экологик яшәү рәвешен популярлаштыру;

- балалар һәм яшьләрдә «чиста республикада яшәргә һәм эшләргә омтылу " тәрбияләү»;

- Татарстан Республикасы халкы арасында өмәләр һәм экологик юнәлешле башка чаралар үткәрү буенча яңа традицияләр барлыкка килүгә ярдәм итү.

2.Акцияне үткәрү вакыты һәм этаплары

2.1 Акция ике этапта үткәрелә:

- район: 2019 елның 1 апреленнән 8 маена кадәр

- республика: 2019 елның 14 маеннан 31 маена кадәр

2.2 акциянең беренче этабы Татарстан Республикасы муниципаль берәмлеге Башкарма комитеты тарафыннан үткәрелә.

2.3 район этабында җиңүчеләр акциянең икенче этабына Татарстан Республикасы Экология һәм табигый байлыклар министрлыгына җибәрелә .

3.Акциянең номинацияләре

3.1 Акциядә номинация буенча эшләр һәм проектлар катнаша:

- "Иң яхшы предприятие»

3.2 катнашучыларның эшләре һәм проектлары бастырып чыгарылган һәм рәсмиләштерелгән рәвештә дә, шулай ук электрон формада да кабул ителә (фото/видео материаллар, ММЧда басмалар, раслый торган башка документлар).

3.3 акцияне үткәрү кысаларында мөмкин булган чаралар

- »Иң яхшы предприятие": территорияләрне төзекләндерү һәм санитар чистарту, макулатура җыю, агачлар утырту, экологик акцияләр һәм Татарстан Республикасының әйләнә-тирә мохитенә сак караш, энергия саклау һәм табигать саклау технологияләрен һәм производстволарын гамәлгә кертүгә юнәлтелгән башка чаралар үткәрү.

4.Йомгак ясау

4.1 Акциядә катнашучыларның «Иң яхшы предприятие» номинациясендә эшләре критерийлар буенча бәяләнә:

- чараларны үткәрүнең актуальлеге (яңалык, максатлар һәм бурычларга туры килү, нәтиҗә, масштаб);

- үткәрелгән чараларның төрлелеге һәм әһәмияте;

- чараларның гамәли кыйммәте;

- чараларның экологик хәлне яхшыртуга йогынтысы дәрәҗәсе;

- региональ экологик конкурсларда, чараларда һәм акцияләрдә катнашу(сертификатлар, җиңүчеләр һәм лауреатларның дипломнары);

- катнашучылар саны, активлык, инициативалык;

- җәмәгатьчелекне җәлеп итү;

- массакүләм мәгълүмат чараларында чараны мәгълүмати яктырту.

5.Искәрмэ

5.1. Акциянең «Иң яхшы предприятие» номинациясендә район этабында катнашу өчен эшләр түбәндәге адрес буенча кабул ителә: Татарстан Республикасы Балык Бистәсе муниципаль районы Башкарма комитеты шәһәр тибындагы поселогы Балык Бистәсе Ленин ур., 48 а йорт, каб. 4 территориаль үсеш бүлеге.

5.2 Татарстан Республикасы Муниципаль берәмлекләре башкарма комитетлары 2019 елның 20 маена кадәр район этапларында җиңүчеләр турында мәгълүматны Татарстан Республикасы Экология һәм табигый байлыклар министрлыгы адресына рәсми хат белән җибәрә.

5.3 Аккаунты социаль челтәрләрдә өчен мәгълүмат бирү чаралары турында акция:

"Вконтакте»https://m.vk.com/public173667598

Instagram https://www.instagram.com/ministerstvo_ecologiirt/

«Одноклассники» https://m.ok.ru/dk?st.cmd=altGroupMain&st.groupld=59349711126578&_prevCmd=altGroupCreate&tkn=4028

Министрлыкның рәсми сайты http://eco.tatarstan.ru/rus/

Тэги: ЭКОЯЗ