Балык Бистәсе районында «Демография " милли проекты дәвам итә»

2020 елның 25 марты, чәршәмбе

"Демография" - безнең гражданнарның тормыш сыйфатын сизелерлек үзгәртүгә юнәлдерелгән милли проект. Балык Бистәсе районының «Доверие-Ышаныч» халыкка комплекслы социаль хезмәт күрсәтү үзәге директоры Ризаева А. Н.милли проект кысаларында өлкән буын гражданнарына нинди ярдәм күрсәтелүе турында сөйләде.

- Алсу Нәҗиповна, безнең районда, бөтен илдәге кебек үк, өлкәннәр саны елдан-ел арта баруы сер түгел. Районда өлкән буын гражданнары җәмгыятьнең актив әгъзалары булып калсын өчен ниләр эшләнә?

- Бүгенге көндә өлкән яшьтәге гражданнарның өлеше район халкының дүрттән бер өлешен тәшкил итә. Өлкәннәр саны арту, барыннан да элек, гомер озынлыгының артуы белән бәйле. Өлкән кешеләр тормышлары бары тик сырхауханәгә генә барып китмәсен, ә кызыклы, бай булсын өчен, безгә мөмкин булганның барысын да эшләргә кирәк. Әлбәттә, «өлкән буын» проекты кешеләргә бу мөмкинлекләр бирү өчен булдырылган.

Татарстанның илкүләм проектта катнашуы аркасында, безнең үзәк өстәмә автотранспорт белән тәэмин ителгән, һәм 2019 елның 2 сентябреннән без медицина учреждениеләренә диспансеризация узу өчен 65 яшьтән өлкәнрәк авыл халкын ташу эшен башлап җибәрдек.Автомобиль биш кешене сыйдыра ала, шул исәптән бер урын коляска өчен билгеләнгән.

Башта ук без район үзәк хастаханәсе белән тыгыз элемтәдә эшлибез. Уртак норматив документлар кабул ителде, оештыру моментлары эшләнде. Сынап карау юлы белән иң оптималь маршрутлар төзелде, графиклар төзелде.

- "Өлкән буын"проектын тормышка ашырганнан соң ирешелгәннәрне район буенча нинди уңай нәтиҗәләр белән билгеләп үтә аласыз?

- 2019 елда без 65 яшьтән өлкәнрәк булган авыл халкын медицина учреждениеләренә күчерү буенча планны 100% ка үтәдек, билгеле бер кыенлыклар булса да. 2019 елда барлыгы 1344 өлкән яшьтәге граждан китерелгән. Агымдагы елның 9 гыйнварыннан " өлкән буын «проектын тормышка ашыру дәвам итә. Бүгенге көнгә 666 граждан медицина учреждениеләренә китерелде, бу 2020 елның 1 кварталына планның 97% тәшкил итә, шул исәптән узды:

- диспансерлаштыру һәм профилактик медицина тикшерүләре-501 кеше.;

- диспансер күзәтүе-41 кеше.;

- медицина тикшерүе-28 кеше.;

- скрининг тикшерүләре-45 кеше.;

- планлы госпитализация һәм авырулар буенча карау-51 кеше.

Без районда тормышка ашырыла торган «өлкән буын» илкүләм проектының бер өлешенә генә кагылдык. Бүген дә ерак авылларның өлкән яшьтәге кешеләре дәүләтнең игътибары һәм кайгыртуы өчен рәхмәтле. Бу бик мөһим.