Талпан вирусы энцефалиты

2024 елның 6 апреле, шимбә

Талпан вирусы энцефалиты кискен инфекцион вируслы авыру, үзәк нерв системасын зарарлый, ул инвалидлыкка яки үлемгә китерергә мөмкин. Авыру өчен язгы-көзге сезонлылык хас, ул талпаннарның иң актив чоры белән бәйле. Яшерен (инкубацион) чор 2 атнага кадәр дәвам итә, 160 көн тирбәлешләр белән.

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсе талпан энцефалиты буенча эндемик территорияләргә чыгучы затларга, шулай ук бу территорияләргә килгән түбәндәге эшләрне башкаручы затларга талпан энцефалитына каршы вакцинация кирәклеген искә төшерә::

авыл хуҗалыгы, гидромелиорация, төзелеш;

туфракны казу һәм күчерү буенча эшләр;

- әзерләү, балык тоту;

геологик, эзләнү;

экспедицион, дератизацион һәм дезинсекцион;

- урман әзерләү, чистарту һәм төзекләндерү, халыкны сәламәтләндерү һәм ял итү зоналары буенча;

талпан энцефалиты китереп чыгаручының тере культуралары белән эшләүче кешеләр.

Талпан вирусы энцефалиты буенча Татарстан Республикасының 30 административ территориясе эндемик булып тора: Агерҗе, Азнакай, Аксубай, Актаныш, Әлки, Алексеевск, Әлмәт, Баулы, Бөгелмә, Алабуга, Зәй, Лениногорск, Менделеевск, Минзәлә, Мөслим, Түбән Кама, Яңа Чишмә, Нурлат, Саба, Спас, Тукай, Теләче, Чистай, Чирмешән, Ютазы, Биектау, Югары Ослан, Лаеш районнары, Чаллы шәһәре, Казан шәһәре, Иксодлы талпан боррелиозы буенча республиканың бөтен территориясе.

КВЭ буенча эндемик территорияләргә ял итәргә, балык тотарга, бакча җәмгыятьләренә һ.б. чыгучылар дәүләтнеке булмаган медицина учреждениеләрендә талпан вирусы энцефалитына каршы түләүле нигездә прививка ясатырга мөмкин. КВЕГА каршы вакцинация курсын алдан үткәрергә кирәк! Ул 2 прививкадан тора. Вакцинацияләр арасындагы минималь ара 1-2 ай. Вакцинация инфекциянең табигый учагына чыгуга ике атна кала тәмамланырга тиеш, ревакцинация бер елдан соң үткәрелә.

Юридик затлар һәм шәхси эшмәкәрләр игътибарына! Әгәр Сезнең хезмәткәрләр талпан энцефалиты белән авыру куркынычы бар икән-сез иммунизация оештырырга һәм үткәрергә тиеш.