Күгәрчен авыл җирлегендә федераль закон бозулар ачыкланган

2024 елның 29 марты, җомга

Күгәрчен авыл җирлегендә федераль закон бозулар ачыкланган

Балык Бистәсе районы прокуратурасы тарафыннан ТР Балык Бистәсе муниципаль районы Күгәрчен авыл җирлеге Башкарма комитетында Россия Федерациясе Җинаять-башкару кодексы таләпләренең үтәлеше тикшерелде.

РФ Җинаять кодексының 43 маддәсенең 2 өлеше нигезендә җәза социаль гаделлекне торгызу, шулай ук хөкем ителгән кешене төзәтү һәм яңа җинаятьләр кылуны кисәтү максатларында кулланыла.

РФ ҖК 25 маддәсе нигезендә мәҗбүри эшләр рәвешендә җәзаны хөкем ителгәннәрнең яшәү урыны буенча җинаять-башкару инспекцияләре башкара. Мәҗбүри эшләрнең төрен һәм алар үтә торган объектларны җирле үзидарә органнары җинаять-башкару инспекцияләре белән килешү буенча билгели.

РФ Җинаять кодексының 28 маддәсе нигезендә, хөкем ителгәннәр мәҗбүри эшләрне үтәгән оешмалар администрациясенә хөкем ителгәннәрнең үзләре өчен билгеләнгән эшләрнең үтәлешен контрольдә тоту, җинаять-башкару инспекцияләренә эшләнгән сәгатьләр саны яки хөкем ителгәннәрнең җәзаны үтәүдән качуы турында хәбәр итү йөкләнә.

Тикшерү Кугарчы авыл җирлеге башкарма комитеты тарафыннан мәҗбүри эшләрнең үтәлешен контрольдә тоту РФ Җинаятьләр кодексының 25, 28 статьялары таләпләрен бозып башкарыла. Җинаять - башкару законнары таләпләрен бозуның ачыкланган фактлары буенча район прокуратурасы тарафыннан Балык Бистәсе муниципаль районы Күгәрчен авыл җирлеге башлыгы адресына күрсәтмә кертелде, аны карау нәтиҗәләре буенча ачыкланган закон бозулар бетерелде һәм хокук бозулар өчен гаепле вазыйфаи зат дисциплинар җаваплылыкка тартылды.

ТР Балык Бистәсе районы прокуратурасы