"Кар чанасы" профилактик операциясе

2020 елның 14 гыйнвары, сишәмбе

2020 елның 13 гыйнварыннан 6 мартына кадәр "Кар чанасы" профилактик операциясе кысаларында Татарстан Республикасы Дәүләт техник күзәтчелек идарәсенең № 01-05\299 боерыгы нигезендә Балык Бистәсе муниципаль районында «Кар чанасы-2020»профилактик операциясе үткәрелә. Барлык үзйөрешле машиналар: кар чаналары, квадроцикллар, кар чистарту машиналары һәм тракторлар тикшерелә. Эксплуатацияләү кагыйдәләрен үтәүгә аерым игътибар бирелә. Төп бурыч-кар чаналарын һәм башка кышкы юлдан читтә булган башка транспорт чараларын эксплуатацияләгәндә кешеләрнең үлеменә һәм имгәнүләренә бәйле булган хәлләрне кисәтү, кешеләрнең тормыш һәм сәламәтлек иминлеген, мөлкәтнең сакланышын, әйләнә-тирә табигый мохитне саклау.

Шуңа бәйле рәвештә Балык Бистәсе муниципаль районы буенча Дәүләт техник күзәтчелек идарәсе юлдан читтә булган мототранспорт чаралары хуҗаларына үзләренең теркәү документларын, юлдан читтә йөрүче моточаралар белән идарә итү хокукына таныклыкларны һәм башка документларны тикшерү кирәклеге турында искә төшерә, тиешле урыннарга Дәүләт теркәү билгеләре куярга кирәк. Кышкы сезон башланыр алдыннан кар чаналары хуҗалары аларны сезонлы куллануга әзерләргә һәм Дәүләт техник күзәтчелеге органнарына техник карауга тапшырырга тиеш. Кар чанасы мәҗбүри тәртиптә теркәлергә тиеш, ә мондый моточара белән идарә итүче шофер үзе белән АІ категорияле тракторчы-машинист (тракторчы) таныклыгы булырга тиеш. Билгеләнгән тәртиптә теркәлмәгән, үзйөрешле техника белән идарә итүче, шулай ук техник карау узмаган һәм үзе белән әлеге техника белән идарә итү хокукына таныклыклары булмаган затлар административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе Кодексы нигезендә административ җаваплылыкка тартыла.

Л. К. Гыймаев

Татарстан Республикасы Дәүләт техник күзәтчелек идарәсенең Балык Бистәсе муниципаль районы буенча башлыгы