Судка кадәр тәртиптә регистратор карарын ничек бәхәсле дип игълан итәргә

2020 елның 14 гыйнвары, сишәмбе

Татарстан Росреестры апелляция комиссиясе эше турында искә төшерә, анда дәүләт кадастр исәбен алу яки бер үк вакытта дәүләт кадастр исәбенә алу һәм хокукларны дәүләт теркәвенә алу турында гариза биргәндә туктатылган очракта мөрәҗәгать итүчеләр мөрәҗәгать итә ала.

2019 елның 11 аенда судларда җаваплы, административ җавап бирүче сыйфатында идарә катнашында 446 эш каралды, шуларның 95% ы идарә файдасына каралды. Бу якынча шундый ук күрсәткеч буенча откан эшләр, ничек иде 2018 елда.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсенең хокукый тәэмин итү бүлеге башлыгы Лидия Печенкина аңлатканча, идарә суд белән теркәү практикасына төзәтмәләр кертү нәтиҗәсендә, шулай ук дәүләт кадастр исәбе һәм (яки) күчемсез милеккә хокукларны дәүләт теркәве буенча дәүләт хезмәтләрен күрсәткәндә туктату (баш тарту) турындагы карарларның санын киметүгә юнәлдерелгән чаралар белән идарә итүнең эшче төркеме тарафыннан үткәрелә торган чаралар белән идарә итүнең тотрыклы уңай нәтиҗәсенә ирешелгән.           Моннан тыш, идарә һәрвакыт диярлек, законлы нигезләр булганда, бәхәсне судтан тыш җайга салуга әзер, шуңа бәйле рәвештә мөрәҗәгать итүчеләр еш кына идарәдән гамәлдәге законнарны аңлатып, гаризага җентекле бәяләмәләр алгач, судка дәгъва белдерү турында судка биргән таләпләрдән, шулай ук үз проблемасын нинди судтан тыш ысул белән хәл итәргә мөмкин булуыннан баш тарта.

Шуларның берсе-дәүләт кадастр исәбен туктатып тору яки бер үк вакытта дәүләт кадастр исәбен алу һәм хокукларны дәүләт теркәвенә алу турында гариза биргәндә туктатылган очракта, Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсе каршындагы апелляция комиссиясенә мөрәҗәгать итү.

Монда гариза бирүчеләр өчен, Лидия Печенкина сүзләренә караганда, һичшиксез плюс бар: суд процедурасыннан аермалы буларак, апелляция комиссиясе барлык процессуаль гамәлләрне үз өстенә ала: җирле үзидарә органнарында, кадастр исәбе органнарында, башка оешмаларда һәм кадастр инженерыннан Документлар, материаллар һәм мәгълүмат соратып ала, шулай ук кирәк булганда документларга экспертиза үткәрә. Әлеге комиссиянең эше, барыннан да элек, гражданнарның үз мәнфәгатьләрен яклауга хокукларын тәэмин итүгә юнәлдерелгән, моннан тыш, ул суд органнарын бушатырга һәм дәүләт учреждениеләре системасында коррупция күренешләрен бетерүгә ярдәм итә.

Апелляция комиссиясенә мөрәҗәгать итүче үзе яки аның вәкиле, Ызанлау планы, техник план яки тикшерү акты әзерләгән кадастр инженеры, шулай ук кадастр инженеры хезмәткәре булган юридик зат мөрәҗәгать итә ала.

Туктату турында карарга шикаять бирү турындагы гариза апелляция комиссиясенә мондый карар кабул ителгәннән соң 30 көн эчендә тапшырыла.

Моны шәхси мөрәҗәгать иткәндә яки почта аша, кертемнәр исемлеге белән һәм тапшыру турында уведомление белән, язма рәвештә тапшырырга мөмкин. Төп шарт-туктату турында Карар кабул ителгән көннән алып 30 көннән дә артмаска тиеш.

Апелляция комиссиясе тиешле утырышта катнашырга, шикаять бирү турында гариза керү, аны карау вакыты һәм урыны турында кызыксынган затларга хәбәр итә.

Апелляция комиссиясен формалаштыру, эш тәртибе, апелляция комиссиясенә мөрәҗәгать итү өчен кирәкле документлар исемлеге һәм формалары Россия Икътисадый үсеш министрлыгының 2016 елның 30 мартындагы 193 номерлы боерыгы белән расланган. Мәгълүмат Росреестрның рәсми сайтында бар. Дәүләт регистраторының бер үк карарына карата туктатып тору турындагы карарга карата шикаять белдерү турындагы гаризаны кабат бирү рөхсәт ителми.

Гаризаны кире кагу яки, киресенчә, аны канәгатьләндерү турындагы карар аның апелляция комиссиясенә кергән көннән алып 30 көн эчендә кабул ителергә тиеш. Теркәлү органының бер үк карарына карата шикаять белдерү турындагы карарны кабат бирү рөхсәт ителми.

Игътибарга

Игътибар итегез, комиссиягә мөрәҗәгать иткәндә гариза формасы һәм эчтәлегенә карата билгеләнгән таләпләрне үтәү зарур. Туктатылу турындагы карарга карата шикаять белдерү формасы Росреестрның рәсми сайтында урнаштырылган. Комиссия составына Росреестр идарәсе, "Росреестр ФКП" ФДБУ филиалы вәкилләре, кадастр инженерлары, СРО вәкилләре керә.

Апелляция комиссиясендә карарга карата дәүләт пошлинасы салынмый.

Апелляция комиссиясе Казан шәһәре, Авангард ур., 74 адресы буенча эшли. Апелляция комиссиясе эше турында тулырак мәгълүматны 255-25-54 телефоны аша белергә мөмкин.